Tkactwo ręczne to moje hobby, stało się wielką pasją. Mam na imię Kasia i mieszkam na Podlasiu. W Internecie znajdziecie mnie jako Kasia z Podlasia na Facebook’u na Instagram’ie, a moje prace można obejrzeć na stronie https://strefatkania.pl oraz można je kupić w sklepach ETSY oraz Allegro.
Napisz do mnie:
Jestem laureatką konkursów:
- Rok 2023 XIV Przygraniczny Konkursu Tkacki „Tradycja a współczesność – tkactwo ludowe w dolinie Bugu i Krzny” -nagroda III stopnia w kategorii tkaniny wielonicielnicowe
- Rok 2022 Konkurs „Jawor – u źródeł kultury” – Pierwsze miejsce w kategorii „Rękodzieło lub sztuka ludowa”, reprezentowanie województwa podlaskiego w ogólnopolskim finale festiwalu w Tokarni.
- Rok 2022 XIII Przygraniczny Konkursu Tkacki „Tradycja a współczesność – tkactwo ludowe w dolinie Bugu i Krzny” -nagroda I stopnia w kategorii tkaniny wielonicielnicowe
- Rok 2021 XII Przygraniczny Konkursu Tkacki „Tradycja a współczesność – tkactwo ludowe w dolinie Bugu i Krzny” -nagroda II stopnia w kategorii tkaniny wielonicielnicowe;.
Prowadzę warsztaty tkackie, relacje z nich można obejrzeć tutaj…
Współpracuję z Podlaskim Instytutem Kultury:
- Odczytanie ze starych zeszytów tkackich wzorów tkanin wielonicielnicowych, przygotowanie raportów tkackich, wizualizacja elektroniczna tkanin.
Tkactwo ręczne w moich pracach:
W roku 2024 otrzymałam stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego na projekt pod nazwą: „Reaktywacja tkaniny ludowej na podstawie „spisków” tkackich wraz z utworzeniem stałej wystawy”
W ramach stypendium powstanie pięć tkanin ludowych (radziuszka), które będą nawiązywać do kultury i tradycji Podlasia. Przekazane zostaną do Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie w celu utworzenia tam stałej ekspozycji. Obecnie w centrum znajdują się piękne eksponaty tj. rzeźba ludowa, wyroby garncarskie, kute. Jednakże pomimo, iż znajduje się tam pracownia tkacka, nie ma ekspozycji złożonej z tkanin ludowych.
Tkaniny będą wytkane na podstawie raportów tkackich pochodzących ze „spisków” tkaczek, które opublikował Podlaski Instytut Kultury w książce Radziuszka – wzory i technika. (https://pikpodlaskie.pl/opracowane-schematy-wzorow-radziuszek). Tkaniny wykonane zostaną z naturalnych materiałów, takich jak wełna, len czy bawełna używanych na Podlasiu. Wybrane motywy będą nawiązywały do tradycyjnych wzorów.
Projekt realizowany przez Katarzynę Daniewicz w ramach Stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami – 2024